Знайомство з багатою культурою Вірменії буде неповним, якщо не згадати дудук. Цей національний музичний інструмент отримав воістину світове визнання. Його м’які звуки чудово передають будь-які емоції: від подиху втомленої матері до сміху щасливої дитини.

ЗМІСТ СТАТТІ:

  • Що таке вірменський дудук
  • Вірменський дудук і його хвилюючі звуки
  • Вірменський дудук як частина світової музичної культури
  • Послухати як звучить вірменський дудук

Що таке вірменський дудук

Дудук зустрічається і в культурі інших кавказьких народів, але його батьківщиною історики одностайно визнають Вірменію. Вважають, що винайдений дудук був ще в часи Тиграна II Великого, в I столітті до н. е. Тоді його називали “циранапох”, тобто “труба, зроблена з абрикоса”. Традиційний вірменський дудук виготовляють саме з деревини абрикосового дерева, яка надає йому це унікальне м’яке звучання. Зустрічаються дудуки також з деревини горіха або сливи, але вони і звучать інакше, і роблять їх зазвичай не у Вірменії.

Конструкція інструменту дуже проста. Це труба довжиною 40 або 28,33 см з вісьмома або сімома отворами на верхній стороні і одним — на звороті. Це отвір під час гри прикривають великим пальцем. Сьогодні дудук звучить так само, як і тисячоліття тому: проникливо, яскраво, тонко, ніжно. Кажуть, що так співають вірменські гори. Знаменитий композитор Арам Хачатурян зізнався, що звучання дудука може викликати сльози у нього на очах.

Вірменський дудук і його хвилюючі звуки

Марно намагатися описати унікальні звуки дудука словами. Перефразовуючи відомий афоризм, краще один раз почути дудук, ніж намагатися уявити його звучання з мізерним текстовим описам. Живий дудук можна почути в Єреванському Театрі Опери та Балету. Такі концерти майже постійно проводяться у концертному залі ім. Арама Хачатуряна, де часом виступає і Дживан Гаспарян, а це, мабуть, один з найбільш відомих дудудистов в світі.

Нерідко давня музика звучить також в “Ноян Тапан” — центральному книжковому магазині Єревана. А ще простіше почути дудук в хорошому вірменському ресторані, наприклад, в “Арараті”, “Таверні Єреван”, “Долмаме” або інших. Національну музику, створює прекрасну атмосферу для приємного відпочинку, тут слухають з величезним задоволенням.

Вірменський дудук як частина світової музичної культури

Дудук використовують у своїй творчості багато виконавців, цей інструмент звучить у відомих кінострічках, тому можна з упевненістю сказати, що в світі залишилося зовсім не багато людей, які жодного разу не захоплювалися співом дудука. Велику роль у популяризації інструменту зіграв Дживан Гаспарян. Він освоював інструмент з шести років, вчився у самого Маркара Маркаряна, відомого на весь Єреван тапера-дудудиста. У складі ансамблю народних інструментів Дживан Гаспарян гастролював по всьому СРСР, а в середині 80-х рр. побував у Лондоні. Знайомство з продюсером Пітер Габріель виявилося знаковим, оскільки вивело музиканта на кращі сцени світу. Гаспарян співпрацював з такими знаменитостями, як Лайонел Річі, Стінг, Андреас Фолленвайдер, Ханс Циммер і багатьма іншими.

Незабаром вірменський дудук прозвучав у фільмі “Остання спокуса Христа”. Після цього знаменитий вірменський музикант взяв участь в оформленні безлічі фільмів і серіалів: “Арарат”, “Гладіатор”, “Олександр”, “Мюнхен”, “Страсті Христові”, “Сіріана”, “Халк”, “Попіл і сніг”, “Російський будинок”, “Онєгін”, “Ворон”, “Зена — королева воїнів” та інших. Саундтрек до “Гладіаторові” приніс Гаспаряну престижну премію “Золотий глобус”.

Послухати як звучить вірменський дудук

Час йде, але популярність дудука у Вірменії і за її межами не згасає. І сьогодні шанувальники гарної музики з задоволенням слухають виконання таких прославлених майстрів, як Людвіг Гарібян, Дживан Гаспарян-молодший, Геворг Дабагян, Сергій Карапетян, Мкртич Малхасян, Ваче Овсепян.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.