Землі Єрусалима одне з небагатьох місць в світі, в яких зосереджено таку величезну кількість історичних пам’ятних місць, давньохристиянських, мусульманських і юдаїські святинь. Що ні камінь, то слід в історії. Якщо слідувати рейтингу значущості, Західна Стіна (інша назва — Стіна Плачу), є найбільш древнім, знаковим, можна навіть сказати, сакральним місцем і символом іудаїзму. Багатонаціональні тисячі цікавих туристів, паломників безперервно стікаються до Храмовій горі, щоб лише доторкнутися до стародавніх священних каменів Стіни. 2000 років її існування нітрохи не відкрили загадку святості цього місця. Вважається, що виголошена тут молитва або побажання, залишене в записці серед каменів стіни, набувають тут незвичайну силу. Правителі багатьох країн світу, офіційні делегації, знамениті люди приходять до Стіни Плачу, щоб перейнятися духом древнього Єрусалима, вознести щирі молитви про сокровенне. Тільки відвідавши цю старовинну святиню, можна перейнятися глибинною суттю країни, душі її народу, зрозуміти спільність витоків людства.

ЗМІСТ СТАТТІ:

  • Стіна Плачу в Єрусалимі: історія і легенди про будівництво
  • Звідки походить назва «Стіна Плачу»
  • Сучасне паломництво і молитви біля Стіни Плачу в Єрусалимі
  • Стіна Плачу в Єрусалимі і як до неї дістатися
  • Прогуляємося по центру Єрусалима

Стіна Плачу в Єрусалимі: історія і легенди про будівництво

Історично Стіна Плачу в Єрусалимі ідентифікується як частина споруди, що залишилася після нападу на Другий Єрусалимський Храм римлянами у сімдесятих роках нової ери. Хоча про історію походження Стіни вчені досі продовжують сперечатися, припускаючи також належність святині інших релігій. Популярна версія відносить будівництво цього Храму до заслуг царя Іудеї – Соломона.

Соломон присвятив будівництво Храму царя Богу, що зберігає на землі мир і захищає все населяють її народи. Цар Юдеї задумав Храм, як самий міцний і красивий. Напередодні початку будівництва, як свідчить легенда, явився Соломонові ангел, який вказав, що будувати повинен весь народ, щоб кожна людина могла внести посильну дещицю своєї праці і коштів. Вдумайтеся як мудро: внесок кожного в загальний світ! Відомий своєю мудрістю цар Соломон розділив будівництво на чотири частини, рівні між собою, і доручив їх зведення згідно станам. Східна частина відводилась самим заможним жителям, Північна – державним діячам, Південна – священикам, а простому стану дісталася Західна. Перші три стани, володіючи чималими коштами, найняли вмілих працівників і ті виконали роботу швидко і красиво. Простолюдини працювали важко і довго самі, всією сім’єю, і, звичайно ж, завершили будівництво Західної частини останніми. Але спустився на новозбудований Храм з небес ангел дав благословення саме праці бідняків, і сказав, що руйнування ніколи не торкнуться Західної Стіни. Чудо сталося: понині Західна Стіна Храму неушкоджена, її камені цілими і непорушними, як символ благословення понад кожному з нас.

Звідки походить назва «Стіна Плачу»

Стіна Плачу означає назву в буквальному перекладі з арабської мови. Але насправді Стіна Плачу в Єрусалимі завжди була місцем, де іудеї оплакують свій великий, зруйнований Храм, віддають молитви про мир, а не просто стенают про свої негаразди. Крім такого історичного прочитання існує і виключно релігійне тлумачення. Кажуть, що Стіна періодично «слезоточит», тобто на її каменях періодично з’являються краплі, схожі на сльози. Останнє «сльозотеча» було відзначено в 1940 р., як вважають, передвісником появи сліз на Стіні є білий голуб, сумно стенающий в певному місці.

Сучасне паломництво і молитви біля Стіни Плачу в Єрусалимі

Багато сотень років пройшли з часів руйнування Другого Храму біля Храмової гори, однак, іудеї всього світу продовжують його оплакувати біля Західної Стіни. Крім традиційного прочитання молитов біля Стіни, паломники залишають в затишних куточках, між древніх каменів, записки з потаємними благаннями і побажаннями, з надією, що вони неодмінно будуть почуті. Багатотисячні послання до Бога (щорічно – більше мільйона), які складаються з кількох слів або багатьох сторінок, двічі в році традиційно віддають землі у визначеному місці на Оливній горі. Просять і моляться тепер біля Стіни Плачу в Єрусалимі не тільки жиди. Стало традицією, що представники різних релігій з цікавістю відвідують це місце і моляться разом про мир і благословення. Священне місце біля Стіни Плачу в Єрусалимі має дві частини:

  • жіночу, де дозволено молитися і залишати письмові побажання;
  • чоловічу, де паломникам дозволено проводити іудейські релігійні свята, відзначати (згідно обряду) повноліття юнаків, співати релігійні пісні.

Стіна Плачу в Єрусалимі і як до неї дістатися

Від аеропорту імені Давида Бен-Гуріона можна добиратися на:

  • таксі – комфортно, швидко, але досить дорого (до 80 доларів);
  • маршрутним таксі (місткістю 10 пасажирів). Це обійдеться дешевше (55 шекелів). Теж досить комфортно і з доставкою кожного пасажира до необхідного місця, але забере більше часу;
  • рейсовим автобусом (25 шекелів), доставляє комфортно і досить швидко, але до його зупинки потрібно ще добиратися. Цей автобус привезе на центральний автовокзал Єрусалиму, подальший шлях — до центру міста автобусними маршрутами до вулиці Яффо, де знаходиться основна частина готелів (тобто 3 пересадки).

Прогуляємося по центру Єрусалима

Выдавшееся вільний час можна присвятити самостійного пізнавального подорожі по центру Єрусалима, насиченого цікавими історичними або просто приємними місцями. Центральний «променад» міста – вулиця Ісі бен Иеуды (виключно пішохідна), з безліччю ресторанчиків на всякий смак, в її кінці знаходиться Сіонська площа. Увійшовши в Старе місто через Яффські ворота, ви знайдете інформаційний туристичний центри, що пропонують максимальну інформацію про екскурсії і цікавих місцях. Далі, за ворітьми, на вулиці Давида, ви потрапите до Храму Гробу Господнього. Недалеко знаходиться єврейський квартал і заповітна Стіна Плачу. А «Сходи в небо» на вулиці Хабад відкриває прекрасну можливість прогулятися по дахах Старого міста.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.