ЗМІСТ СТАТТІ:

 • Палац Ширваншахів — архітектурна перлина стародавнього Баку
 • Історія резиденції Ширванов
 • Палац Ширваншахів у Баку: з чого складається комплекс
 • Поради туристам
 • Екскурсія в Палац Ширваншахів у Баку

Палац Ширваншахів — архітектурна перлина стародавнього Баку

У Ичеришехе, старої частини Баку, знаходиться комплекс, який без перебільшення можна назвати самою цікавою архітектурною пам’яткою столиці Азербайджану. Це Палац Ширваншахів — стародавня резиденція правителів Ширвана. Для огляду цього складного комплексу звичайному туристу може вистачити й півгодини, але любителі історичних старожитностей із задоволенням проведуть тут не менше двох годин.

Історія резиденції Ширванов

Будівництво палацу було розпочато ще в 13 столітті, а завершено тільки в 16 столітті. Протягом трьох століть комплекс пережив період руйнування і відновлення. Незважаючи на те, що над зведенням будівель працювали різні архітектори, їм вдалося створити справді гармонійний комплекс, об’єднаний єдиними формами та стилем. Кожен зодчий уважно слідував традиціям своїх попередників, що яскраво виразилося і в дотриманні пропорцій і розмірів, і прихильності багатогранним архітектурним обсягами, і в характерному архітектурному ритмі, який і перетворює цей ансамбль в справжній шедевр будівельного мистецтва.

Характерна особливість комплексу — досить складна форма. Північний і західний фасад, а також частина східної сторони мають форму неповного прямокутника. На південній стороні фасад виконаний у вигляді двох тригранних ліхтарів, сполучених ламаною лінією. В цілому будова виглядає велично і грандіозно, як і належить урядової резиденції.

Палац Ширваншахів у Баку: з чого складається комплекс

 • Головна будівля комплексу — це власне палац — величезна будівля, що складається з п’яти десятків кімнат. Крім нього ансамбль включає мечеть, побудовану в 1411 році, а також лазню, усипальницю, знаменитий Мавзолей Дервіша, водосховище, а також Диван-хане. У комплексі постійно проводяться реставраційні роботи, які роблять його більш цікавим. Всередині палацу представлена цікава експозиція стародавніх предметів побуту, прикрас, зброї, монет, музичних інструментів і т. п. Тут можна подивитися дивовижної краси шемахинские килими.
 • Диван-хане — місце по-своєму таємниче. До кінця не зрозуміло його справжнє призначення. То тут колись засідали правителі, виносячи рішення, важливі для країни, то це стародавня усипальниця, то місце для прийому важливих гостей. У тісному внутрішньому дворику Диван-хане розташований високий стилобат, прикрашений восьмикутної ротондою у вигляді павільйону.

 • Мавзолей Дервіша — усипальниця знампенитого філософа, математика, астролога і медика Сейіда Ях’я Бакуві, який служив при дворі Халилуллы I. Північна сторона мавзолею прикрашена арочним отвором, через який відвідувачі раніше могли відразу ж потрапити в мечеть.

 • Мечеть Кей-Кубада також називають Старою мечеттю. Вона побудована на фундаменті ще більш старої будівлі. Пожежа в 1918 році знищив мечеть Кей-Кубада. Під час розкопок, проведених незабаром після цієї події, поблизу мечеті був виявлений склеп з рештками різних людей, що вказує на те, що раніше тут знаходилося кладовище.

 • Через Західний портал, що іменується також «Воротами Мурада» можна було потрапити в південний двір. На верхній частині воріт виконана напис, який вказує, що будівництво було завершено в 994 році правління султана Мурад-хана. Це остання споруда, яка завершила будівництво палацового комплексу.
 • Усипальниця Ширваншахів або «Тюрбе» розташована навпроти входу в палац. Будівля прикрашена пишним порталом з багатим декором. Тут спочивають члени сім’ї Халилуллаха, імовірно його син, мати, виявлені останки ще 12 осіб.

Поради туристам

Добиратися до Палацу Ширваншахів пішим туристам краще всього від станції метро “Ічерішехер”, щоб не заблукати. Всі написи зроблені на азербайджанською мовою, тому краще всього звернутися до екскурсоводам або використовувати аудіогід. Інтер’єри Палацу Ширваншахів не так розкішні, як інші знамениті східні резиденції, але цілком дозволяють відчути унікальну атмосферу стародавнього Азербайджану.

Екскурсія в Палац Ширваншахів а Баку

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.