У Вірменії так багато каменю, що мистецтво різьби не могло не розвинутися в цій місцевості. Крім традиційних барельєфів і прикрас з каменю тут є і унікальні зразки, які в інших країнах не зустрінеш. Це так звані хачкари.

ЗМІСТ СТАТТІ:

  • Хачкари у Вірменії: трохи історії
  • Хачкари у Вірменії: де подивитись
  • Хачкари у Вірменії в наші дні

Хачкари у Вірменії: трохи історії

Все почалося в 310 р., коли Вірменія офіційно прийняла християнство. Новонавернені християни знищували древніх ідолів і на їх місці встановлювали великі дерев’яні хрести. Однак прихильники старих вірувань спалювали символи нової віри. Тоді замість дерева стали використовувати камінь. Висікати з кам’яної плити хрест не завжди зручно, та знак просто вирізали по центру каменю. Простір навколо також прикрашали орнаментом.

Так і з’явилися хачкари: “хач” означає “хрест”, а “кар” — “камінь”. Поступово візерунки ставали все різноманітнішими, орнамент включали нові елементи, майстерність різьбярів зростало. На деяких хачкарах можна подивитися дуже тонке різьблення, яку буквально виконували голкою. Розквіт виготовлення хачкарів у Вірменії припадає на XII-XIII ст. У цей час прославилися такі знамениті різьбярі, як Момик, Мхитар, Тимот, Погосов та ін.

Незабаром хачкар став пам’ятним знаком, який встановлювали з нагоди закінчення (або початку) будівництва, як межовий знак на згадку про перемогу в битві. Хачкари у Вірменії зустрічаються практично по всій території країни, і більше ніде в світі таких зразків кам’яної різьби не знайдеш. Для виготовлення хачкарів зазвичай використовують вулканічний базальт або туф. По центру вирізають великий хрест, навколо роблять візерунок, найчастіше у вигляді винограду і виноградного листя.

Хачкари у Вірменії: де подивитись

Сьогодні на території Вірменії можна знайти понад 50 тисяч різноманітних хачкарів. Кожен з них має унікальний малюнок, хоча стиль різьблення може бути схожим. Найбільше хачкари у Вірменії на кладовищі села Норадуз, де зібрано понад 900 різьблених каменів.

В Ечміадзіні, місті, яке вважається визнаним релігійним центром Вірменії, безліч стародавніх хачкарів знаходиться на території місцевого Кафедрального Собору. Особливо знаменитим вважається великою хачкар, виконаний у вигляді скульптури. Він яскраво символізує історію народу Вірменії. Ще один особливо важливий пам’ятник — хачкар, виготовлений як пам’ять жертвам геноциду.

На унікальні хачкари у Вірменії можна подивитися в скельному монастирському комплексі Гегард. Частина з них видовбана прямо в скелі біля самого храму або келій послушників. Більшість пам’яток датується XI-XIII ст. З написів на хачкарах історики змогли зробити висновок про високу значимість цього монастиря для релігійного життя всієї країни. Місцеві хачкари пофарбовані унікальним червоним відтінком, одержуваним з хробаків, які водяться в окрузі. Фарба тримається на камені вже 800 років і все ще справляє враження на відвідувачів. У середні століття цей барвник був цінним предметом експорту в країни Європи і Далекого Сходу.

Звичайно, є хачкари у Вірменії та на знаменитому озері Севан, а саме поблизу монастиря Севанаванк, кстрогого і величного. Колекція хачкарів і їх окремих фрагментів ілюструє різні періоди життя монастиря. Частина з них виготовлена з зеленого вапняку, характерного для цієї місцевості. В долині червоних скель монастир Нораванк є один хачкар, але він унікальний. Пам’ятник відносять до 1308 році, він був виконаний Момиком, головним будівничим монастиря. поверхня каменю покрита дуже тонким ажурним різьбленням.

Хачкари у Вірменії в наші дні

Незважаючи на протягом невблаганного часу, мистецтво виготовлення хачкарів жваво і до цього дня. Сучасні майстри і скульптори вивчають цю техніку, використовують її в своїх роботах і навіть створюють сучасні хачкари, які залишаються значимою частиною історії цієї країни.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.