ЗМІСТ СТАТТІ:

1.Чичен-Іца — похмуре «місце смерті» стародавніх майя і сучасне чудо світу
2. Історія міста Чичен-Іца
3. Сучасні дослідження
4. Пам’ятки Чичен-Іца

 • Піраміда Кукулькана
 • Інші культурні цінності

5. Сеноти міста Чичен-Іца

 • «Колодязь жертв»
 • «Ік-кіль»

6. Відвідування міста Чицен-Іца

Чичен-Іца — похмуре «місце смерті» стародавніх майя і сучасне чудо світу

Мало хто з сучасних туристів здогадується, що лише в 200 кілометрах від всесвітньо відомого курорту Канкун і в 100 кілометрах від Меріди знаходиться місце, яке справедливо відноситься до числа сучасних чудес світу.

Мова йде про місті Чичен-Іца –стародавнє місто індіанців майя, де знаходиться відомий багатьом Священний сенот. «Колодязь смерті», як ще називають цей природний карстовий провал, використовували для людських жертвоприношень стародавньому Богові Дощу Чаку. І хоча сучасні мексиканці вже давно не використовують його не за призначенням, багато місцеві жителі вірять в його надприродну силу.

Історія міста Чичен-Іца

Сама назва Чичен-Іца перекладається з стародавнього індіанського мови як «Колодязь племені Іца». Це поселення давніх людей виникло в VII столітті нашої ери і відігравало роль культової споруди.

У цій якості місто проіснував близько 300 років, поки не був захоплений тольтеками, мигрировавшими на півострів Юкатан з території сучасної Центральної Мексики. Але користі загарбникам це не принесло і вони, в свою чергу, в 1178 році були повністю розгромлені військами Хунака Кееля. Після цього поселення було практично повністю зруйновано і з часом прийшов у повний занепад.

Під час свого розквіту місто Чичен-Іца був великим культурним, політичним і релігійним центром всього Юкатана. За результатами деяких досліджень у ньому проживало до 30 тис. жителів. І це не рахуючи величезної кількості паломників, які щороку приходили до Святого сеноту для жертвоприношень.

Сучасні дослідження

Інтерес наших сучасників до міста майя виник в середині XIX століття. І в першу чергу був викликаний бажанням розшукати незліченні скарби, накопичені древніми жителями Мексики. На території міста Чичен-Іца почалися численні варварські розкопки, які завдали чималої шкоди пам’яткам архітектури.

Починаючи з другої половини XX століття діяльність по дослідженню Чичен-Іца була регламентована урядом Мексики, піраміди і колодязі стародавніх індіанців майя відреставровані, а саме місто відкритий для відвідування туристів зі всього світу.

Художня цінність цього культурного центру настільки велика, що він внесений в перелік об’єктів, складових світова спадщина ЮНЕСКО.

Пам’ятки Чичен-Іца

Піраміда Кукулькана

Першим, на що можна звернути увагу при вході в туристичну зону (якщо не вважати наметів із сувенірами та їжею) є піраміда Кукулькана. Друга її назва – Ель-Кастільо – походить від іспанського слова «замок».

Це споруда з 9 ярусами, верхня площадка якого підноситься над землею на висоту більше 24 метрів. До неї йде 4 сходи, що мають рівне з 91 ступені. Правда, добре збереглася лише фронтальна, бічні і задня сильно постраждали від часу і необережних дій «вчених».

До речі, якщо скласти кількість ступенів усіх сходів і до отриманого результату додати одиницю – верхню площадку – вийде 365 – кількість днів у календарному році.

Слово Кукулькан перекладається як «пернатий змій». Ця назва пов’язана з унікальним явищем, помилуватися на яке з’їжджається величезна кількість туристів. Два рази на рік – в дні рівнодення – сонце займає таке положення, що на сходах утворюються трикутні тіні, що нагадують хвіст плазуна. По мірі заходу денного світила за обрій вони починають рухатися, немов змія, що повзе вниз.

Якщо вам не вдалося насолодитися цим видовищем вдень, його можна побачити ввечері під час світлового подання.

Інші культурні цінності

Природно, піраміда Пернатого змія не єдиний об’єкт, гідний уваги в стародавньому місті Майя. Інтерес для туристів представляють і інші споруди:

 • Храм воїнів. Ще одна піраміда, перед якою розташований ряд кам’яних колон, що зображують собою воїнство тольтеків.
 • «Ринок» або «група тисячі колон». Майданчик, де з нез’ясованої сучасними вченими метою стародавніми індіанцями встановлено величезна кількість кам’яних колон. Вони об’єднані у чотири групи, які, якщо подивитися зверху, утворюють величезний прямокутник.
 • Поле для гри в м’яч. Велика відкрита площадка довжиною в 160 і шириною 60 метрів. Обгороджена кам’яними стінами, висота яких сягає 12 метрів. Не мала культового значення і використовувалася стародавніми людьми для гри у «піт-та-пок», що має віддалене подібність з сучасним футболом і баскетболом. Подейкують, що будь-який матч закінчувався людським жертвопринесенням, тому баталії розігрувалися неабиякі.
 • Храм ягуарів. Досить похмуре місце, стіни якого прикрашені розписом і різьбленням. На них зображені ягуари і орли, пожирає людські серця.
 • Обсерваторія Караколь. Це невелике сферичне будівля з дуже маленькими віконцями, яка використовувалася індіанцями майя для спостереження за рухом зірок і планет. Воно побудоване на невеликому майданчику, куди ведуть гвинтові сходи, що дала назву всій споруді (по-іспанськи Караколь означає «равлик»).
 • Палац черниць. Відомий своєю майстерною різьбою по каменю і великою кількістю зображень бога Чака.
 • Сеноти міста Чичен-Іца

  «Колодязь жертв»

  Розповідь про місто древніх майя був би неповним, якщо не згадати про Священному колодязі – природному водоймищі, розташованому в самому центрі міста Чичен-Іца. Саме він був у давнину місцем паломництва всіх індіанців майя. Саме звідси брали свій початок знамениті бруковані дороги, що з’єднували місце поклоніння з іншими поселеннями. Саме завдяки цьому місцю сюди з’їжджаються орди туристів.

  До речі, не переплутайте «Колодязь жертв» з іншого карстової виїмкою – сенотом Штолок. Він ніяк не пов’язаний з людськими жертвопринесеннями і релігією, а служив тільки джерелом питної води для древнього поселення.

  Колодязь Саградо-де-Чичен-Іца («священний сенот») вражає своїми розмірами:

  • від краю колодязя до поверхні води – 21 метр;
  • глибина колодязя – 59 метрів;
  • діаметр озера – 61 метр.

  Саме тут стародавні майя приносили жертви. Причому це були не тільки золото, прикраси і їжа, але і люди. З особливими обрядами індіанці кидали у воду дівчат-дів, які повинні були задобрити Бога Дощів.

  «Ік-кіль»

  Хоча цей відкритий колодязь і не є частиною комплексу Чичен-Іца, він знаходиться недалеко від археологічного комплексу, тому зазвичай його відвідування поєднують з поїздкою в місто майя.

  Особливість водойми – дивно красивий зовнішній вигляд. Саме це природне озерце знімають для різних рекламних проспектів, розповідають про визначні пам’ятки Мексики.

  Вода в ньому дивного смарагдово кольору і повністю прозора. У поверхні плаває безліч рибок, які абсолютно не боятися відвідувачів. До речі, зануритися в сеноті може кожен бажаючий. Досить захопити з собою плавки або купальник, а також прийняти душ на вході.

  Відвідування міста Чицен-Іца

  Загальна площа Чицен-Іца перевищує 6 кв. км. Тому якщо оглядати всі пам’ятники детально і ретельно, на вивчення цього стародавнього місця можна витратити досить багато часу. Однак екскурсії туди тільки організовують одноденні, так як ночувати в стародавньому місті майя, що і кажи, моторошно.

  Але сумувати з цього приводу не варто. Звернувшись за допомогою до професійного гіда, ви дізнаєтеся таку кількість інформації та отримайте настільки різноманітні враження, що навряд чи пошкодуєте про витрачений на поїздку і екскурсію часу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями.